0 800 753 000 ПН-СБ: 9:00-18:00
НД: вихідний
зв'язатися з нами
Надіслати лист

25.05.2025

Інфляція в Україні: аналіз зростання цін на основні товари та послуги

Відповідно до інформації, яку щорічно надає Державна служба статистики, інфляція в Україні сягнула рівня 15,1% у квітні 2025 року, якщо порівнювати з торішніми показниками. Підвищення цін переважно торкнулося продуктів харчування (в середньому за рік на +20%, з початку року – на +6%). Найбільше подорожчання спостерігається на яйця, овочі, соняшникову олію, вершкове масло, хліб та фрукти. Послуги в інших сферах також демонструють неприємну динаміку зростання.

Причини зростання цін в Україні

Констатуємо, що реальні темпи інфляції виявилися значно вищими (15,1% на квітень 2025 року) за ті, які прогнозував НБУ (приблизно 9,7-10%). Звичайно, великий внесок у те, що сталося, внесла війна – збитки, які несе вітчизняна економіка внаслідок злочинних дій агресора, є надзвичайним і цей факт варто враховувати.

Проте головні економічні чинники, які призвели до різкого стрибка цін у грудні 2024 (плюс те, що ми спостерігаємо у першій половині цього року), це:

  • зниження врожаїв порівняно з минулими 2023-2024 роками – приблизно на 15% (врожаї впали через нестабільність весняної погоди + аномально спекотне літо та недостатню гнучкість вітчизняного АПК з цього приводу);
  • збільшення витрат, які несуть виробники та представники торгівлі (підвищення вартості електроенергії + збільшення акцизів на пальне + підвищення податків – все це визначальні фактори, які прямо впливають на ціноутворення).

Останній пункт також спричинив збільшення тіньової економіки, оскільки більшість представників ЗЕД (тобто, імпорту та експорту), працюють через офшори, що разом з контрабандою позбавляє держбюджет доходу в 550-580 млрд. грн. щорічно.

На які групи товарів та послуг найбільше зросли ціни у 2025 році?

Інфляція 2025 року є загальносистемним економічним показником, який не варто виокремлювати та розглядати в локальній площині, адже подорожчання спостерігається абсолютно в усіх галузях вітчизняної економіки. При цьому деякі товари зазнали особливого впливу інфляції й цей факт також слід визнати.

Як вже зазначалося вище, найбільш помітним є зростання цін на продукти харчування. Особливо це стосується наступних товарних позицій:

  • яйця – понад 70% (!!!);
  • овочі та фрукти – майже 40% та понад 25% відповідно;
  • соняшникова олія та вершкове масло – майже 35% та 30% відповідно;
  • хліб – понад 20%.

Щодо послуг відзначимо суттєве подорожчання медичних послуг – приблизно на 13%, а також зростання цін на зв'язок – 18,5%. Освітні послуги також зазнали зростання у ціні – понад 12%. При цьому, констатуємо, ціна на одяг та взуття дещо впала – майже на -5% та -4% відповідно.

Інфляція в Україні: аналіз зростання цін на основні товари та послуги
До списку новин
Написати
в компанію
Напишіть нам, будемо раді відповісти на будь-які ваші питання

відміна
закрити
FinX
Ваші мрії - наші гроші.

Виберіть потрібну суму

Кількість платежів

Платіж по кредиту

грн

Плата за кредит*

Реальна процентна ставка складає від 3 884% річних до 53 711% річних розрахована з припущення, що позичальник своєчасно та в повному обсязі виконає умови кредитного договору.

грн
До сплати
грн
Дата повернення
Цей віджет не є кредитним калькулятором у розумінні постанови правління НБУ від 05.10.2021 №100 та відображає умови кредитних продуктів Мікрокредит та Споживчий. Повну інформацію про загальні умови кредитування дивись тут , персональні - в договорі.

Ми відправили на Ваш телефон смс з кодом підтвердження заявки

Дякуємо за відправлення заявки!

Ми розглянемо її якнайшвидше і зв'яжемося з вами

закрити
Вибачте, ми не можемо видати Вам кредит

Спробуйте звернутися пізніше.

закрити