Увійти Погашення
ONLINE

0 800 753 000 ПН-ПТ: 9:00-18:00; СБ-НД: вихідний

25.07.2023

Що буде, якщо не сплачувати кредит?

Кредитні відносини в Україні чітко регламентовані на рівні законодавства. Існує чітка процедура взаємних прав та обов'язків між учасниками кредитного договору, а також відповідальності за неповернення боргу з боку позичальника. Безумовно, позикові кошти можуть дуже врятувати у скрутну хвилину, але завжди слід пам'ятати, що кредит – це гроші в борг. А борг доведеться віддавати, причому робити це потрібно за графіком. У цьому матеріалі з'ясуємо, що буде, якщо не платити кредит, і як працює принцип стягнення в різних кредитних системах, включаючи МФО.

Яка відповідальність за несплату кредиту?

Взявши на себе кредитне зобов'язання, не завжди вдається розрахувати всі ризики. Ніхто не застрахований від непередбачених обставин (звільнення з роботи, втрата близької людини, хвороба тощо), це в принципі неможливо.

Звідси виникає питання, що робити, якщо немає можливості сплачувати кредит. Сьогодні в інтернеті можна знайти безліч рекомендацій від диванних експертів з рубрики «в Україні кредит нині – плюва справа» та «за нинішніх умов цілком можна не виплачувати борг».

У пошуках відповіді на питання, як законно не платити мікропозику, грамотна людина має розуміти, що будь-які спроби не повертати борг – апріорі незаконні. І слід чітко розуміти, чим загрожує несплата кредиту як сьогодні, так і у віддаленій перспективі.

Як поводяться з боржниками?

Заборгованість по кредиту – велика відповідальність для позичальника, а у разі виникнення прострочок по платежах ця відповідальність може перерости у велику проблему.

Що буде, якщо не сплатити кредит вчасно? Різні фінансові установи по-різному діють у таких ситуаціях. Розглянемо найпоширеніші з них на прикладі 3 основних кредитних систем в Україні.

Банки

Банківські установи сповідують класичний підхід до боржників. Останні умовно поділяються на дві групи за ступенем «злісності».

Якщо позичальник перестає платити за позикою у строк, йому автоматично нараховується штраф – щоденна пеня у вигляді відсотка, який не перевищує співвідношення облікової ставки НБУ до суми боргу.

У особливо непробивних випадках банк передає боржника у службу безпеки. Якщо це не допомагає, справа передається до суду. У судовому порядку кредитор домагається стягнення боргу, зокрема з конфіскацією особистого майна.

Ломбард

Принцип дії ломбарду у конфліктних ситуаціях виходить із самого принципу кредитування (видача грошей під заставу майна).

Так само як і у випадку з банком, ломбард нараховує неустойку за кредитом за кожний день прострочення. При сумлінній поведінці з боку боржника можна розглянути можливість пролонгації кредиту.

Якщо позичальник не виявляє належної уваги до ситуації, що склалася з його вини, ломбард повідомляє боржника про крайні терміни погашення позики, після чого заставу може бути продано з метою компенсації боргу.

Мікрофінансові компанії

Не секрет, що МФО демонструє найбільш лояльний підхід до своїх клієнтів при видачі кредиту. Але що буде, якщо не сплатити кредит у строк?

Мікрофінансові організації досить спокійно реагують на прохання позичальників про відстрочку (продовження кредитного договору), якщо у людини виникли форс-мажорні обставини.

Однак у разі злісних боржників (які перестають платити за кредитом, пропадають з поля зору, не відповідають на дзвінки) застосовуються штрафні санкції у вигляді нарахування пені. У найскладніших випадках МФО можуть використовувати послуги колекторів або передати справу до суду.

Як МФО чинять із боржниками?

Отже, що буде, якщо не платити мікропозику, через інтернет у МФО? Якщо позичальник не знайшов сили звернутися до кредитора з проханням про продовження терміну погашення, йому автоматично нараховується пеня (іноді до 50% від загальної заборгованості).

В цілому МФО намагаються діяти комунікативними методами, намагаючись достукатися до боржника, порозумітися і знайти правильне рішення в ситуації, що склалася. Далі перерахуємо послідовність дій, які здійснює МФО стосовно проблемних клієнтів.

СМС із нагадуванням

СМС повідомлення із нагадуванням про наявність заборгованості за кредитом та необхідність терміново його погасити стане щоденним супутником боржника.

Дзвінки родичам

З метою вплинути на позичальника, МФО має право дзвонити його родичам, друзям, колегам по роботі, тим самим привернути увагу боржника шляхом його громадського осуду.

Що буде, якщо ігнорувати та не відповідати на дзвінки?

Що буде, якщо не платити по кредитній картці, при цьому не відповідати на дзвінки, а також ігнорувати будь-які спроби з боку МФО вирішити проблему полюбовно? У такому разі кредитор переходить до методів законного стягнення.

Листи "щастя"

Насамперед МФО надсилає офіційний лист за адресою боржника із зазначенням загальної суми боргу за кредитом (включаючи штрафні нарахування) та вимогою негайної її виплати згідно з умовами кредитного договору.

Звернення до колекторів

За відсутності реакції з боку боржника на будь-які спроби достукатися до нього, кредитор може передати повноваження щодо стягнення боргу спеціалізованим службам колекторам.

Чи можна не спілкуватися з колектором?

Починаючи з 2021 року, на законодавчому рівні було ухвалено зміни до процедури роботи колекторів в Україні. Сьогодні ніхто не має права тиснути на боржника, як це було раніше. І так, колекторам можна не відповідати, але в такому разі позичальника чекає судовий позов.

Судовий позов

Крайній захід, коли всі комунікативні методи впливу на боржника вичерпані. У такому разі кредитор передає справу до суду, за результатами якого з відповідача буде стягнуто всю суму, включаючи пеню та штрафні нарахування.

Що буде, якщо сплачувати кредит не повністю?

З питанням, чи можна не віддавати мікропозику, розібралися. Тепер розглянемо ситуацію, коли позичальник має проблеми з погашенням кредиту, при цьому намагається закривати платежі хоча б частково.

Плюси хоча б часткових платежів

Тут все інтуїтивно зрозуміло. Якщо позичальник не зникає з поля зору, а головне – намагається не запускати кредит, виплачуючи його частинами, це означає зменшення боргу, менше штрафних санкцій, а також більше довіри з боку МФО.

Мінуси часткових платежів

Мінуси також цілком очевидні. Прострочення залишається простроченням – пеня нараховується, сума боргу поступово збільшується, кредитний статус позичальника падає.

Як законно не платити за кредит?

Переходимо до відповіді на питання, яке цікавить багатьох – що робити, якщо не можеш сплатити кредит? Насправді є ситуації, коли на цілком законних підставах можна досягти тимчасового відстрочення платежів.

Серед прикладів, як законно не платити кредит:

  • втрата джерела доходу з незалежних від позичальника причин (скорочення);
  • втрата годувальника;
  • позичальник розпочав процедуру банкрутства (для юр. осіб);
  • оформлення кредитних канікул;
  • серйозні проблеми із здоров'ям.

Безперечно, питання, як взяти кредит і не платити – з рубрики фінансового авантюризму. Не варто розраховувати на успіх таких демаршів. Просто є ситуації, коли на законних підставах можна отримати відстрочку щодо виплати боргу. Але не більше.

Що буде, якщо не сплачувати кредит?
До списку новин
Написати
в компанію
Напишіть нам, будемо раді відповісти на будь-які ваші питання

відміна
закрити
FinX
Ваші мрії - наші гроші.

Виберіть потрібну суму

Кількість платежів

Платіж по кредиту

грн

Плата за кредит*

Реальна процентна ставка складає від 2.126,00% річних до 648.844,00% річних розрахована з припущення, що позичальник своєчасно та в повному обсязі виконає умови кредитного договору.

грн
До сплати
грн
Дата повернення
Цей віджет не є кредитним калькулятором у розумінні постанови правління НБУ від 05.10.2021 №100 та відображає умови кредитних продуктів Мікрокредит та Споживчий. Повну інформацію про загальні умови кредитування дивись тут , персональні - в договорі.

Ми відправили на Ваш телефон смс з кодом підтвердження заявки

Дякуємо за відправлення заявки!

Ми розглянемо її якнайшвидше і зв'яжемося з вами

закрити
Вибачте, ми не можемо видати Вам кредит

Спробуйте звернутися пізніше.

закрити