0 800 753 000 ПН-СБ: 9:00-18:00
НД: вихідний
зв'язатися з нами
Надіслати лист

20.03.2025

Як інфляція в Україні впливає на умови кредитування та чому ставки по кредитах можуть зрости

В умовах економічної кризи в Україні, яка набрала нових витків з початком рашистської агресії у 2022 році, стрімкі темпи інфляції не могли не позначитися на такій важливій сфері життя та економіки, якою, безумовно, є сфера кредитування. В даному матеріалі розглянемо питання інфляції (підвищення цін) в розрізі її впливу на відсоткові ставки по кредитах та загалом вартість кредитних послуг в Україні.

Коротко, як саме інфляція впливає на кредити

Не секрет, що загальне зростання цін є взаємопов’язаним фактором, який залежить від великої кількості чинників та впливає фактично на всі сфери життя в Україні. Грошово-кредитний сегмент особливо залежний від цього фактору, оскільки існує такий економічний важіль як облікова ставка НБУ.

Відповідно до рівня споживчих цін (їх значного зростання), НБУ нещодавно збільшив облікову ставку з 13% до 14,5%. Зрозуміло, що підвищення цього показника прямо впливатиме на подальше зростання вартості кредитів (особливо банківських).

Слід зазначити, що на початок 2022 року облікова ставка становила 10%. В період з весни 2022 до вересня 2023 року цей показник був на рівні 20-25%, що зрозуміло в умовах невизначеності та порушення фундаментальних пропорцій в нашій економіці.

Починаючи з кінця 2023 року ми спостерігаємо значне зниження та відносну стабільність облікової ставки, але при цьому констатуємо її підвищення в останній час та прогнозуємо подальше зростання відповідно до прискорених темпів інфляції.

Як зростання темпів інфляції впливає на фінансові установи?

Звичайно, збільшення вартості позик в Україні є неминучим, оскільки зростання цін та підвищення облікової ставки НБУ веде до зростання вартості функціонування кредитних установ. З метою покриття витрат, які збільшилися, кредитори (банки, ломбарди, МФО) повинні регулювати свої показники ефективності, в тому числі за рахунок підвищення відсоткової ставки по кредитах.

Зауважимо, що інфляція є проблемою перш за все для банків, оскільки збільшення вартості кредитних послуг веде до зменшення темпів кредитування бізнесу (від якого середньостатистичний банк залежить набагато більше, ніж від споживчого кредитування). Через збільшення вартості позик, українські підприємства втрачають доступ до кредитного ресурсу – в результаті це зменшує прибутковість банківського сектору, а також уповільнює розвиток вітчизняного бізнесу.

Щодо мікрокредитування. Завдяки онлайн процедурі, що означає мінімізацію витрат на здійснення діяльності, МФО є менш вразливими до макроекономічних чинників. Так, в результаті економічних потрясінь, які пережила наша країна у 2022 році, велика кількість МФО припинили свою діяльність. При цьому ті небанківські компанії, які залишилися на ринку, демонструють хороші темпи зростання своїх показників.

Що робити позичальникам в умовах зростання вартості кредитів?

Якщо ми говоримо про клієнтів МФО, на початок 2025 року умови надання онлайн позик не зазнали особливих змін. Процентна ставка закріплена законодавчо на рівні «до 1%» на день. Про якесь підвищення вартості кредитних послуг мова наразі не йде.

Щодо перспектив, звичайно, кожен позичальник має враховувати ті умови, за яких він бере на себе додаткове фін. навантаження у вигляді кредиту. Тому рекомендуємо оформляти нові позики на умовах, які б забезпечували максимальну фінансову безпеку. Як варіант, онлайн позики від МФО (швидкі онлайн кредити з фіксованими ставками та можливістю дострокового погашення боргу), які порівняно з банками є більш фінансово стабільними та менш залежними від рівня інфляції.

Як інфляція в Україні впливає на умови кредитування та чому ставки по кредитах можуть зрости
До списку новин
Написати
в компанію
Напишіть нам, будемо раді відповісти на будь-які ваші питання

відміна
закрити
FinX
Ваші мрії - наші гроші.

Виберіть потрібну суму

Кількість платежів

Платіж по кредиту

грн

Плата за кредит*

Реальна процентна ставка складає від 2.882,00% річних до 648.844,00% річних розрахована з припущення, що позичальник своєчасно та в повному обсязі виконає умови кредитного договору.

грн
До сплати
грн
Дата повернення
Цей віджет не є кредитним калькулятором у розумінні постанови правління НБУ від 05.10.2021 №100 та відображає умови кредитних продуктів Мікрокредит та Споживчий. Повну інформацію про загальні умови кредитування дивись тут , персональні - в договорі.

Ми відправили на Ваш телефон смс з кодом підтвердження заявки

Дякуємо за відправлення заявки!

Ми розглянемо її якнайшвидше і зв'яжемося з вами

закрити
Вибачте, ми не можемо видати Вам кредит

Спробуйте звернутися пізніше.

закрити